Intenziviranje međunarodne saradnje u protekle tri i po godine značajno je doprinelo daljoj afirmaciji Beograda kao političkog, privrednog i kulturnog centra ovog dela Evrope. Ostvareni su kontakti sa mnogim istaknutim ličnostima međunarodnog, političkog, kulturnog i javnog života, kao i sa predstavnicima međunarodnih sportskih asocijacija.
Beograd je poslednjih godina povratio nekadašnji ugled i ponovo se pozicionirao kao privredni, kulturni i sportski centar ovog dela Evrope. Gradska vlast je u tim nastojanjima potpuno pratila Vladu Republike Srbije.
Inteniziviranje međunarodne saradnje u 2016. i 2017. godini je značajno doprinelo daljoj afirmaciji našeg grada. Ostvareni su kontakti sa istaknutim ličnostima međunarodnog, političkog, kulturnog i javnog života, kao i predstavnicima međunarodnih sportskih asocijacija.
Gradonačelnik Siniša Mali je u protekle tri godine imao sastanke sa gradonačelnicima Šangaja, Moskve, Pekinga, Pariza, Teherana, Berna, Minska, Astane, Sofije i brojnih drugih evropskih i svetskih gradova. Svi oni su pohvalili finansijsku konsolidaciju grada Beograda i nove investicije, i prepoznali Beograd kao grad sa velikim potencijalom, čije vreme tek dolazi.
Posebne impresije kod mnogih je izazvao projekat “Beograd na vodi” sa kojim su se visoke zvanice Beograda često upoznavale i na licu mesta. Potpisani su Sporazumi o saradnji sa gradovima kao što su Moskva, Minsk, Šangaj i drugi.
Takođe, Beograd je u proteklom periodu imao priliku da predstavi svoje lepote i potencijale na manifestacijama “Dani Beograda u Moskvi” i “Dani Beograda u Minsku”, a ugostio je Ruse i Beloruse na manifestacijama “Dani Minska u Beogradu” i “Dani Moskve u Beogradu”.
Pokazalo se da su ovi događaji odličan način da se narodi dodatno povežu, da razmenjuju iskustva i da se upoznaju sa novom kulturom i tradicijom.
Beograd je u aprilu 2015. godine bio domaćin “Samita gradonačelnika” koji je okupio 13 lidera Centralne i Jugoistočne Evrope, kao i visoke predstavnike Evropske unije, međunarodnih institucija, diplomatskog kora i privrede, ali i arhitekte, urbaniste, direktore javnih preduzeća i druge važne goste.
Ovaj skup održan je u Sava centru, a otvorio ga he tadašnji premijer Republike Srbije Aleksandar Vučić. Beograd je tako još jednom uspeo da potvrdi svoje mesto apsolutnog lidera u regionu.
Srpska prestonica je našla način da se zahvali onima koji su je zadužili ― tako je Povelja počasnog građanina dodeljena premijeru Kine Li Kećijangu, norveškom političaru Tolvardu Stoltenbergu, ambasadoru Kraljevine Norveške u Beogradu Arneu Sanesu Bjornstadu, ruskom reditelju Nikiti Mihalkovu, piscu i humanisti Peteru Handkeu.